Jak mieć żywe drzewko w bloku?

W wierze Rzymsko-Katolickiej najważniejszym świętem jest bez wątpienia Wielkanoc, gdy czcimy Zmartwychwstanie Pana Jezusa. Jednak to do Bożego Narodzenia zwykle przygotowujemy się znacznie bardziej i to na nie dużo bardziej czekamy.

Zastanawiam się, co jest takiego niesamowitego w Bożym Narodzeniu, że obchodzą je wręcz ludzie niewierzący lub jednostki innych religii (oczywiście pomijają wszelkie aspekty religijne powiązane z tym okresem). Czy tych wszystkich ludzi urzeka ta zimowa, surowa aura? Czy być może koniec roku oraz powiązane z tym przemyślenia i postanowienia? Czy może to, że (zwłaszcza w Polsce) jest to czas, gdy członkowie rodziny są ze sobą szczególnie blisko- zjeżdżają się do siebie, telefonują a także wysyłają sobie kartki z życzeniami?

A może to wszystko razem aranżuje taką bajkową atmosferę, która cały czas urzeka wiele osób? Dla każdej osoby wierzącej odpowiedź jest jednoznaczna – podczas świąt Bożego Narodzenia radośnie świętuje dzień, w którym Bóg jako człowiek schodzi na ziemię.

Tak niesamowite wydarzenie obowiązkowo musi zostać uczczone przeróżnymi tradycjami, powiązanymi wyłącznie z tym okresem czasu. Pamiętamy o tym, ażeby nasz dom właściwie przygotować do świąt Bożego Narodzenia – na samym początku go posprzątać, a kolejno przyozdobić. I choć dziś rozmaite sklepy proponują różnorodne dekoracje świąteczne, jak np. świąteczne wianki, lub dekoracje, to jednakże nic nie zdoła zastąpić zielonego drzewka czyli choinki.

Dawniej jedynym drzewkiem świątecznym była choinka żywa, a potem zastąpiła ją choinka sztuczna – taką reklamowano, jako jednorazowy i ekologiczny zakup. Jednakże wkrótce sporo osób się przekonało, że “nie ma to, jak prawdziwa choinka”, która pięknie pachnie a także której wspaniałego wyglądu żadne sztuczne drzewko nie zastąpi.

Na dzień dzisiejszy wiele osób na wsi, jeśli ma wystarczająco dużą działkę, rozsadza sobie kilka żywych choinek, które rok w rok, przed Bożym Narodzeniem, ścina. Takiej opcji nie posiadają z całą pewnością mieszkańcy wielkich miast. Czy istnieje jakiś sposób, aby mieć żywą choinkę w mieszkaniu, do tego jeszcze nie mając wielkiego samochodu, żeby taką choinkę przetransportować? A więc niektóre szkółki drzew mają w swojej ofercie choinki wraz z dowozem. A więc wręcz mieszkańcy Warszawy mają możliwość nacieszyć się widokiem i zapachem żywej choinki, wystarczy, że wprowadzą w wyszukiwarkę internetową frazę: choinki z dostawą Warszawa.

Powiada się, że jak choinkę wniesiemy do mieszkania, to tak jakby już były Święta Bożego Narodzenia. Jednakże jeszcze trzeba przygotować świąteczne smakołyki i wziąć się za ciasta. A żywą choinkę, choć jest piękna, trzeba przyozdobić w bombki i światełka. A pod żywą choinką wyłożyć torby z prezentami.

A wszystkie te działania prowadzą do punktu kulminacyjnego – Wieczerzy Wigilijnej. Chyba najważniejszym jej momentem jest dzielenie się opłatkiem, które zazwyczaj bardzo wzrusza całą rodzinę. Po tym zebrana rodzina rozsiada się do wigilijnego stołu a także spożywa 12 wigilijnych dań. Ten uroczysty wieczór kończy się oczywiście Pasterką, czyli mszą która odprawiona jest o północy.

I choć po Wigilii mamy nadal 2 dni świąt, to jakoś ona najbardziej nam zapada w pamięć. Dlatego należy pielęgnować paro letnie tradycje, bo mają one w sobie niesamowitą moc.

Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *