Kamień to świetne tworzywo artystyczne.

Kamieniarstwo jest jedną z najstarszych dziedzin rzemieślniczych. Wiemy o tym, ponieważ wszelkiego rodzaju artefakty , które zostały wykute w kamieniu są bardzo porządne i mogą przeżyć nie tylko i wyłącznie swojego twórcę, lecz też całą epokę, jak również kulturę czy też cywilizację. Kamień to zresztą nie tylko doskonały materiał artystyczny. Kamień był całkiem możliwe, że jednym z pierwszych narzędzi, które stworzył człowiek – krzemień a także zrobione z niego różne przedmioty codziennego użytku są odnajdywane na bardzo wielu wykopaliskach.

 

Kamień jako materiał stosowany w budownictwie posiada wiele atutów. Przez wiele wieków razem z cegłą był głównym materiałem budulcowym konstrukcji murowanych, znakomicie chroniący przed dużymi zmianami temperatur na zewnątrz. Wyparty w późniejszym czasie przez betonowe konstrukcje obecnie służy nieustannie jako materiał do stawiania ogrodzeń i element zdobniczy. Pomimo występujących przemian w działce budowlanej i dominacji surowców sztucznych, firmy kamieniarskie nadal nie cierpią na brak zamówień. Przedmioty z kamienia są bowiem cały czas chętnie wykorzystywane oraz cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Wchodzą w skład bardzo wielu zleceń, zaczynając od detali wykończenia mieszkania, poprzez elementy ogrodowe aż po wykonywanie pomników na grób. Bardzo często dzieje się tak, iż projekt domu ma w sobie montaż kamiennych detali. Mówimy tu zwłaszcza o posadzkach, ale mogą to być też wsporniki, parapety czy okładziny.

 

Kamieniarze dokonują wówczas pomiarów i wykonują pracę. Często detal jest robiony w pracowni, jednak występują takie sytuacje, kiedy skomplikowane drogi transportu realizuje się całą pracę już na miejscu. Kolejnym elementem kamieniarskiego rzemiosła jest wytwarzanie wszelkiego rodzaju ozdób i rzeczy mających walory estetyczne. Wymaga to, w przeciwieństwie do produkcji detali budowlanych, zdolności i szkolenia artystycznego. Stanowi ona istotny rodzaj sztuki użytkowej, jaką można zobaczyć w ogrodach oraz wnętrzach. Pomniki na cmentarz robione są poprzez zakłady kamieniarskie na niesłychanie dużą skalę oraz przy zastosowaniu przeważnie paru, w małym stopniu odmiennych, głównych szablonów.

 

Ten rodzaj działalności jest chyba najczęściej przez nas spotykany i stanowi największy odsetek wszelkich zleceń, , które biorą ci rzemieślnicy. Popyt na takie usługi z pewnością będzie z każdym rokiem coraz większe, zważywszy na trendy demograficzne i rosnącą cały czas ilość zgonów. W dodatku także w sytuacji coraz popularniejszego zwyczaju kremowania zwłok, wciąż jest powiązane z tym niemałe zapotrzebowanie na kamienne urny oraz tablice nagrobne. Jest wiele materiałów, z jakich mamy możliwość zrobić tradycyjny cmentarny pomnik. Jeszcze jakiś czas temu temu najbardziej popularne były nagrobki odlewane z cementu oraz pokruszonego kamienia. Na dzień obecny najbardziej popularnym materiałem budowlanym jest na pewno granit, który to cieszy się ostatnimi czasy stałą popularnością. Jest nieco tańszy od marmuru oraz dużo łatwiej dla nas dostępny, równocześnie po wypolerowaniu stanowi miły widok dla oka.

Czytaj dalej: kamieniarstwo Mława

Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *