Pallad jest o wiele rzadszy od złota czy srebra.

W ciągu ostatnich paru lat popularność palladu cały czas rośnie. Ten bardzo rzadko spotykany metal jest używany coraz częściej jako artykuł do jubilerskich wyrobów, ale też jako metal inwestycyjny. Można śmiało powiedzieć, iż pallad jest krewnym złota oraz platyny. Na rynku światowym cena tego niezwykłego kruszcu regularnie wzrasta, a w ostatnich dwóch latach ceny palladu uległ podwojeniu. Co powoduje, iż jest tak pożądany zaś jego wartość, jest znacznie wyższa od wartości złota?

 

Pallad jest pierwiastkiem chemicznym o liczbie atomowej 46. Na tablicy pierwiastków chemicznych leży pomiędzy rodem a srebrem, co daje mu miejsce w gronie platynowców. Platynowce charakteryzują się bardzo wysoką odpornością na oddziaływanie szeregu różnych substancji. Pierwiastki z tej grupy biorą też udział w katalizie bardzo wielu reakcji. Choć pallad jest często wydobywanym przedstawicielem platynowców na naszej planecie to i tak jest znacznie rzadszy od srebra czy złota. Cena palladu jest tak wysoka nie tylko z powodu jego rzadkości. Innym bardzo istotnym czynnikiem jest fakt, iż pallad prawie nie pojawia się w złożach w czystej postaci.

 

Bardzo często, by go uzyskać, powinno się poddać procesowi rafinacji inne pierwiastki. Oczyszczanie znacznie podwyższa cenę wydobycia palladu. Liderami w wydobyciu tego rzadkiego pierwiastka na świecie są obecnie Kanada, Rosja, Południowa Afryka a także Stany Zjednoczone. W jubilerstwie opisywany pierwiastek jest stosowany przez wykwalifikowanych złotników do produkowania białego złota. Nie tracąc na swojej szlachetności, ma zdolność do niwelowania żółtego odcienia. Pallad stosuje się też do produkcji mechanizmów do zegarków, luster w urządzeniach naukowych.

 

Jest także stosowany w stomatologii. Pallad stosowany jest też w produkowaniu wielowarstwowych kondensatorów ceramicznych potrzebnych do wyrobu komórek oraz laptopów. Wielu doświadczonych kierowców zna pallad jako metal , który znajduje się w katalizatorach samochodowych. Te reaktory katalityczne, ponieważ tak się specjalistycznie nazywają, są bardzo ważnym elementem układu wydechowego wszystkich bez wyjątku samochodów spalinowych a także hybrydowych. To właśnie dzięki katalizatorom związki chemiczne takie jak dwutlenek azotu czy tlenek węgla są zamieniane w mniej szkodliwy azot, parę wodną a także dwutlenek węgla. Ostatnio na branżę motoryzacyjną nakładane są niezwykle restrykcyjne standardy emisji spalin. Większość samochodów to pojazdy spalinowe a co za tym idzie, muszą one być wyposażone w katalizatory. Mając na uwadze liczbę produkowanych aut oraz ograniczoną podaż tego kruszcu bardzo łatwo wyjaśnić skąd bierze się wysoki kurs palladu na światowych giełdach. Zastanawiając się skąd tak duża cena palladu, przychodzi na myśl prosta odpowiedź: wpływ na środowisko a do tego jego wyjątkowe cechy.

 

Pallad jako 1 z najmłodszych metali szlachetnych odznacza się większym połyskiem, znacznie większą wytrzymałością oraz twardością a ponadto niższą masą od platyny. Dlatego że nie reaguje z wodą oraz tlenem jest całkowicie odporny na zjawisko korozji. W kolejnych latach koszt palladu na pewno pójdzie w górę.

Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *