Wędkarstwo to hobby, jakie opiera się na połowie ryb na stosowny typ wędki.

Łowienie jest hobby mnóstwa ludzi. Ten niecodzienny sport to dla wielu ludzi metoda na uspokojenie, zrelaksowanie, konkurencję a także możliwość bliskości z przyrodą. Jakie jesteśmy w stanie wyodrębnić typy łowienia? Czymże się pomiędzy sobą odróżniają? Jakie każde z tych typów ma szczególne cechy?
Wędkarstwo to hobby, które polega na chwytaniu ryb na właściwy typ wędki. Wśród rodzajów łowienia ryb da się wyróżnić sporty, które różnią się wśród innych metodą połowu, rodzajem wabika, a także miejscem połowu. Sport ten można rozpisać na:
– morskie wędkarstwo,
– muchowe,
– podlodowe,
– łowienie spinningowe,
– spławikowo – gruntowe,
– sumowe wędkarstwo,
– trolling.
Każdy z tych sposobów ma rozpoznawalne dla siebie części i cechy.
Wędkarstwo morskie to jest popularny rodzaj wędkarstwa, w ciągu którego ryby łowione są na wędki z łodzi, wypływającej w morze. Dyscyplina ta jest w stanie być też wykonywana z brzegu plaży albo brzegu portu. Jednakże przeważnie uprawiana jest ona sposobem tak zwanym – kutrowym… wędki wydziela się nieco sposobów i technik wędkowania. Niesłychanie popularną jest trolling – przy połowie ze statku, a także technika spławikowo – gruntowa – połów z brzegu albo plaży. Specyficzną metodą używaną tylko i wyłącznie w morskim połowie jest łowienie na pilker w pionie, jaka polega na użyciu ciężkiej, sztucznej przynęty wyposażonej w hak.
Sumowe wędkarstwo – jest to niezwykle młoda i popularna dziedzina łowienia, dotycząca łowienia sumów. Zajęcie to wymaga zapoznania paru sposobów połowu, jak również zastosowania zawodowych przedmiotów do łowienia. Najsłynniejszą techniką łowienia suma jest połów na żywo. Demonstruje się ona czynnościami przy pomocy spławikowego pakietu. Wabikiem do tegoż rodzaju łowienia jest malutka, żywa ryba, jaką najczęściej jest leszcz, ukleja, karaś, kiełb, itp.
Porządne połowy zależne są również od pory działania. Właściwa pora zapewni większe osiągnięcie. Pora dnia ma również dużą rolę. Sumy ruszają się w nocy, zatem to pora nocna będzie najodpowiedniejszą porą dla łowiących.

Spinningowe wędkarstwo – to popularna technika połowu amatorskiego i sportowego. Do połowów korzysta się z wędki, kołowrotka oraz sztucznej zanęty. Metoda ów opiera się na przemiennym zarzucaniu przynęty zahaczonej na haczyk oraz ściąganiu jej przy pomocy wędziska. Osoba łowiąca może także w czasie łowienia ruszać wędką taki sposób, aby przynęta wyglądała na chorą, słabą, żywą rybę. Spinningowa technika służy nade wszystko do łowienia drapieżnych ryb takowych jak: sum, sandacz, szczupak, okoń, i tym podobne. Do połowu spinningowym sposobem potrzebny jest profesjonalny ekwipunek, w którym jest: wędka – zbudowana z niedługiego wędziska, kołowrotek z zawiniętą żyłką o rozmiarze zależnym od rodzaju łapanych ryb i przynęty, plecionek – rodzaj linki utworzony z wielu włókien, gumy – twistery – przynęta, rippery, błystki, obrotówki, woblery.

Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *