Wśród niebezpieczeństw, które ciągnie ze sobą dzisiejsza technologia…

W informatycznym świecie ogromne znaczenie posiadają osobliwe nazwy. Dla laika, to prawdopodobnie najbardziej nieoczywista terminologia. Na ogół jest to złączenie nic nieznaczących słów z angielskimi wyrazami oraz symbolami złożonych z liczb i cyfr. Komputeryzacja społeczeństwa sprawiła, że dzisiaj posługujemy się nimi na co dzień i świetnie nam z tym.

Technika poszła ostatnio do przodu i dzisiaj m.in. dzięki zasługom organizacji Kompix, możemy funkcjonować zwinniej a także o wiele szybciej niż kiedyś, comarch optima dysponuje przeróżnymi narzędziami, jak choćby Comarch ERP Altum. Na pewno mówi to wielu osobom prawie to samo, co japońskie literki, to znaczy nic. Na szczęście programiści bardzo dobrze rozumieją, o co chodzi. Nie należą do tej części ludzkości, która z informatycznych słów zna tylko Windows 10 i Windows XP.

Rozwój w informatyce przyniósł również bezmiar korzystnych skutków. Zwłaszcza pomógł osłabić terroryzm (choć na nieszczęście doprowadził również do rozwoju cyberterroryzmu), dał opcję rozwoju badań naukowych oraz w znacznym stopniu zmniejszył papierkową robotę w wielu kwestiach społecznego życia, indywidualnego oraz państwowego. Doprowadził również do rozkwitu wirtualnych społeczności, które działają na serwisach społecznościowych.

Wśród zagrożeń, które ciągnie wraz z sobą dzisiejsza technologia, oprócz cyberprzestępczości znajduje się również izolacja — w szczególności młodych — ludzi. Powoduje to rozwody i różne tragedie rodzinne. Jednak przy tak gigantycznym stosowaniu informatyki, możemy stwierdzić, iż osiągnięto sukces technologiczny na światową skalę. Komputery wspomagają osoby uskutecznić swoje projekty, jednakże osoby nie zawsze dobrze z nich korzystają.

Najnowsze osiągnięcia na tym polu związane są z humanitarnymi akcjami, jakie były prowadzone na całym świecie ze względu na żywiołowe klęski. Przy użyciu nawigatora GPS i szczególnego systemu odczytującego pogodę można było urządzić pomocowe akcje zanim jeszcze nastąpiła klęska. Także mapy do tych działań były zaprojektowane za pomocą nowoczesnego oprogramowania GIS, co w znacznym stopniu przyspieszyło procedurę przygotowawczą.

Widzimy więc, że nie ma potrzeby obwiniać za niepożądane skutki informatycznego rozwoju ani firmy Microsoft, ani partnera Comarch, ani żadnych innych firm. Winę tę posiadają poniektórzy użytkownicy, a do tego nieliczni. Licencje wszelakiego oprogramowania zaznaczają, iż obciążenie za złe wykorzystywanie aplikacji, przyjmuje użytkownik.

Rozwój technologiczny, to wielkie dobrodziejstwo, lecz również wyzwanie dla korzystających z niego ludzi. Powinno się pamiętać o przestrzeganiu reguł etyki w necie oraz korzystając z rozmaitych programów i szeroko rozumianych sprzętów komputerowych. Świat wirtualny oczekuje tego samego traktowania jak realny świat. Różnica wydaje się być wyłącznie taka, że w świecie wirtualnym mamy iluzję, iż rządzą tutaj inne prawdy. Jednak jest to tylko iluzja.

Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *