Wskaźnik temperatury spalin – wskazuje temperaturę wylotowych gazów.

Jest wiele różnorakich parametrów, które musimy monitorować ażeby podnieść bezpieczeństwo użytkowania silnika. Najważniejsze są jednak 3: wskaźnik turbo, czujnik temperatury spalin, wskaźnik ciśnienie oleju.

 

Wskaźnik turbo – jest to wskaźnik, który mierzy ciśnienie w kolektorze, które powstaje podczas pracy kompresora lub turbosprężarki. Za duże ciśnienie może spowodować dużo niedobrych konsekwencji (zubożenie mieszanki paliwowej, spalanie stukowe, niebezpieczny wzrost temperatury spalania, co ma możliwość doprowadzić do stopienia tłoków).

 

Wskaźnik temperatury spalin – wskaźnik ten wskazuje temperaturę wylotowych gazów (czyli spalin) w wydechowym kolektorze. Zbyt wysoka temperatura odzwierciedla zbyt wysoką temperaturę ,która panuje w cylindrach, co powoduje stopnienie tłoków. Prawidłowe temp. spalin to około 500 stopni C dla diesla a także do około 900 stopni C dla benzynowych motorów.

 

Wskaźnik ciśnienia oleju – jest dokładniejszy niż takie seryjne wskaźniki ciśnienia oleju (lampka, która świeci się na czerwono w sytuacji zbyt niskiego ciśnienia oleju) – pokazuje szczegółowe parametry ciśnienia oleju, pozwala śledzić je cały czas na bieżąco, ażeby zapobiec spadkowi ciśnienia, co może przyczynić się do poważnej awarii.

Zobacz: Czujnik temperatury spalin

Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *