Najczęściej wlew wprowadza się drogą żylną, ale można zastosować w pewnych wypadkach również podanie podskórne lub odbytnicze.

Kroplówka jest typem zabiegu medycznego, który polega na podaniu np. leków, witamin, składników odżywczych czy płynów krwiopochodnych. Wielokrotnie wlew wprowadza się przez żyłę, ale można wykorzystać w poszczególnych wypadkach także podanie podskórne lub odbytnicze. Kroplówka potrzebuje oczywiście odpowiednich dodatków, a także zapewnienia zasad związanych z higieną i sterylnością. Najlepiej, jeżeli jest ona podana przez osobę, która ma w tym obszarze umiejętności, wiedzę i doświadczenie. Pełen zabieg wykonywany jest zwłaszcza na oddziałach szpitali lub innych placówek medycznych, ale w przypadku niektórych pacjentów (np. wymagających nieustannego leczenia) może się to odbyć również w domu.
W jakim czasie zazwyczaj podawana jest kroplówka? Wlewy stosowane stale dotyczą osób z dolegliwościami przewlekłymi, jacy wymagają nieustannego przyjmowania leków. Zabiegiem obejmowani są pacjenci z nowotworami, dolegliwościami odżywiania (np. anoreksja) bądź tacy, u jakich żywienie prowadzone jest pozajelitowo. Dodatkowo kroplówka wprowadzana jest w czasie okołooperacyjnym, w wypadku odwodnienia organizmu, silnego ataku bólu, wysokiej temperatury organizmu, torsji czy biegunek. W momencie, gdy potrzebne jest podanie choremu płynów krwiozastępczych, niektórych rodzajów antybiotyków albo immunoglobuliny, pełen zabieg wykonywany może być wyłącznie w okolicznościach szpitalnych – czuwa nad nim wówczas wykwalifikowany zespół medyczny.
Jakiego typu kroplówka może zostać podana w mieszkaniu chorego? Zazwyczaj stosuje się tylko środki zawierające elektrolity, składniki odżywcze oraz nawadniające. Substancje tego typu mają cząstki magnezu, sodu, wapnia, potasu, soli. Kroplówka, która jest tą z częściej podawanych, zawiera roztwór glukozy. Dzięki niemu organizm chorego zostaje odżywiony oraz może przez pewien czas właściwie funkcjonować. W wypadku, gdy pacjent nie ma opcji normalnego podawania pokarmów, otrzymuje dodatkowo wlewy witaminowe. Nadarza się też, że tego rodzaju kroplówka wykorzystywana jest w wypadku kaca.
Każdego typu kroplówka musi zostać podana w prawidłowy sposób, przy zachowaniu podstawowych zasad. Niezbędny jest przy tym wenflon umieszczony dożylnie, pozwalający na późniejsze, wielokrotne przeprowadzanie wlewów. Otoczenie to trzeba jednak zabezpieczyć, by nie dochodziło do zapalenia, infekcji, uszkodzeń mechanicznych czy wycieku płynów. Gdy kroplówka podawana jest w mieszkaniu przez bliskie osoby, muszą one być przeszkolone w obszarze podstawowych reguł przeprowadzania tejże czynności. Dodatkowo trzeba zadbać, by stosować tylko tych lekarstw, które wychodzą z apteki albo szpitala. Dożylne wlewanie czegoś, co nie zostało dopuszczone do legalnego handlu oraz obrotu, może wywołać tragiczne dla życia pacjenta następstwa. Bardzo istotne jest również to, by w czasie, w jakim podawana jest kroplówka, ciągle być przy pacjencie, obserwować go i kontrolować jego stan.

Autor: kroplówka Gdańsk

Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *