Zanim pojawią się pierwsze zęby powinien odbyć wizytę adaptacyjną

Pierwszy raz u dentysty potrafi być bardzo stresująca nie tylko dla pociechy, ale i dla rodziców. W związku z tym, żeby zaoszczędzić sobie niepotrzebnych nerwów należałoby przygotować odpowiednio naszego dzieciaczka.
Kiedy pierwszy raz zjawić się w gabinecie?
Zawodowcy z Ameryki rekomendują pierwszą wizytę przed ukończeniem pierwszego roku życia, więc zanim ukażą się pierwsze ząbki. Dzięki temu brzdąc będzie od pierwszych lat życia oswojony z widokiem gabinetu stomatologicznego, będzie to dla niego zwykłe miejsce, takie jak restauracja bądź sklep.
Gdy dzieciaczek będzie miał 2 lub trzy lata, powinien odbyć tak zwaną wizytę adaptacyjną. Wtedy w luźnej i łagodnej atmosferze zapoznaje się z gabinetem, uczy się myć zęby. Przez taką przyjemną atmosferę, odwiedziny w gabinecie dentysty będzie się mu dobrze kojarzyła.
Bardzo istotna jest też funkcja rodziców. Powinni oni opisać dziecku, jak będzie wyglądać kontrola. Ponad wszystko unikajmy kłamstw. Budujemy dookoła samej wizyty dobre kojarzenia.
Możemy także oglądać bajki czy książki, które przyzwyczają dziecko do gabinetu dentystycznego. Warto też układać przeróżne gry. Można zrobić wyścig na szczotkowanie zębów czy robić przegląd zębów lalkom oraz misiom.
Rodzic również może odbyć kontrolę u dentysty oraz zabrać ze sobą malucha i na sobie pokazać, jak zachodzi calutka wizyta oraz, że nie wiąże się z nią nic okropnego.
Rodzice nie mogą wyczekiwać na chwilę, gdy pojawi się ból zęba. Wtedy pierwszy raz u dentysty będzie łączona z stresem oraz bólem, takowa trauma jest wstanie zostać dzieciaczkowi na długi czas. Pierwsza wizyta na fotelu dentysty, powinna sprowadzić się tylko do przeglądu ząbków. To nic strasznego, a jednocześnie dziecko zapoznaje się z tym całkiem charakterystycznym siedziskiem oraz samym lekarzem… Leczenie zębów zostawmy na kolejne wizyty.
Nagroda to podstawa!
Ważne jest też postępowanie po wizycie. Wskazane jest, aby wręczać nagrodę za właściwe zachowanie naszej pociechy podczas wizyty w gabinecie. Nie powinna to być jakaś droga zabawka czy elektroniczny gadżet. Może to po prostu być przytulenie, pochwalenie czy całus. Należałoby także spokojnie porozmawiać z naszym dzieckiem o wizycie. Dzięki temu rodzic łatwiej rozpozna potencjalne lęki dzieciaczka. Warto też wspólnie zorganizować czas. Wybrać się na spacer lub do kina. Takie błogie momenty umożliwią odstresowanie się zarówno maluchowi.
W jaki sposób jeszcze wesprzeć pociechę? Wskazane jest wziąć wraz z sobą rzeczy, które dopomogą nam rozwiać niepokój. Może to być np. najbardziej lubiana maskotka bądź jakaś inna zabawka. Za pomocą tego gabinet będzie choć trochę oswojony. Pociecha będzie miała obok siebie coś co zna oraz lubi.

Krótko mówiąc wizyty dziecka w stomatologicznym gabinecie wcale nie muszą kojarzyć się z niepokojem oraz łzami. Ogromnie znaczące jest dobre przygotowanie dziecka. Dużą funkcję w tym procesie stanowią rodzice, którzy są wielkim wsparciem dla dzieciaczka, który bardzo często obawia się nowych doświadczeń.

Autor: dentysta Gliwice

Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *