W zamkniętych systemach ogrzewania domowego używa się jako otulinę piankę polietylenową.

Podgrzana w piecu elektrycznym, węglowym czy gazowym woda musi być transportowana w odpowiednich rurach do określonego miejsca. Bardzo często zdarza się, że miejsce to jest dość daleko i upływa dość dużo czasu, nim woda będzie dostępna w baterii umywalki lub prysznica. To rodzi kłopot strat energii, które zachodzą nieuchronnie podczas przepływu wody. Aby straty te zoptymalizować stosuje się na szeroką skalę specjalistyczne izolacje tekstylne.

 

Problem strat energii cieplnej jest znacznie bardziej zauważalny w sytuacji, gdy to publiczna ciepłownia musi dotransportować ciepłą wodę do mieszkań a także osiedli , które funkcjonują w systemie. Zmienne warunki atmosferyczne, a także temperatury poniżej zera wymuszają to, że izolacje termiczne okalające rury transportowe powinny być bardzo wysokiej jakości. W zamkniętych, niedużych systemach domowego ogrzewania stosuje się piankę polietylenową, bo dzięki niej rura transportująca wodę nie oddaje ciepła do otoczenia. Kolejną dobrą cechą tego rozwiązania jest ochrona metalowej struktury rury transportowej przed mechanicznymi awariami a także ciężkimi do określenia stratami , które wynikają z zaistnienia uszkodzeń tego typu.

 

Inną kategorią otulin są izolacje przemysłowe. Ilości wody, jakiej temperatura powinna być utrzymywana na jednakowym poziomie są w takowych warunkach znacznie większe. To samo możemy zresztą stwierdzić o ciepłocie wody, która przepływa w przemysłowych rurach. Znakomitym rozwiązaniem jest tutaj wełna szklana.

Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *