Kamieniarstwo jest rzemiosłem , które polega na na pozyskiwaniu kamienia, jako materiału.

Praca to aktywność, która ma na celu stworzenie dobra. Wykonywaną przez ludzi pracę dzieli się na pracę umysłową i fizyczną. Praca fizyczna polega na wykorzystaniu własnych mięśni do wykonania określonej czynności.
Częstokroć to ciężka albo bardzo ciężka praca, jak na przykład wtedy, w momencie kiedy miejscem naszego zatrudnienia jest zakład kamieniarski. Kamieniarstwo jest zajęciem polegającym na pozyskiwaniu kamienia, jako surowca i obróbce kamienia. Surowiec taki po obróbce zostanie wykorzystywany do stworzenia różnorakich sprzętów zarówno ozdobnych jak i użytkowych. Robota w kamieniołomach na pewno należy do najcięższych prac. Dlatego przyszły kamieniarz powinien charakteryzować się bardzo dobrym zdrowiem fizycznym, jak i musi posiadać odpowiednie wykształcenie uzyskane w zawodówce, lub skończony kurs zawodowy.
Pretendent na stanowisko kamieniarza powinien mieć kwalifikacje obsługiwania maszyn i różnorakich urządzeń, które ułatwiają pracę w kamieniołomie. Ponieważ kamieniarze , którzy pracują w kamieniołomach zajmują się wydobywaniem bloków skalnych za pomocą maszyn i potem poddają je obróbce również z użyciem różnych urządzeń. Bloki z kamienia są cięte na płyty i w dalszej kolejności polerowane w celu uzyskania połysku. Dzięki pracy doświadczonych kamieniarzy w zakładzie powstają różne elementy budowlane i tu częstokroć używane są tzw. skały osadowe. Kamieniarz tworzy również nagrobki.

 

Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *