W sytuacji pszenicy super spisują się te z rodziny oleistych i strączkowych.

Pszenica jest jednym z najbardziej znanych zbóż i jedynie na terytorium Europy uprawa tego gatunku wynosi aż czterdzieści siedem procent. Pszenica potrzebuje najwyższej jakości gleby. Bardzo duże posiada też wybór właściwego przedplonu, a zatem rośliny, która wyrasta na polu przed posadzeniem na nim tak zwanej rośliny następczej. W sytuacji pszenicy dobrze sprawdzają się te pszenice z rodziny oleistych i strączkowych. Siewny materiał trzeba wcześniej dobrze przygotować, m.in. ochronić przed możliwą łamliwością źdźbła w późniejszym czasie.

Jak siać nasiona? Kluczowa zasada mówi, żeby plony nie były w przyszłości gęsto porozmieszczane. Nasiona będące w glebie za siebie “walczą” o wodę a także składniki odżywcze (co jest uniemożliwione na przykład w w czasie suszy). W dodatku zbyt ciasne rozłożenie produktu siewnego sprzyja pojawianiu się chorób oraz znacznie ogranicza równomierne dojście światła do zasianego zboża. Jeżeli termin wysiewu zbóż z jakichś powodów się nieco opóźnił, ilość nasion trzeba nieznacznie zwiększyć (mniej więcej 10-20% więcej niż wskazuje norma wysiewu w standardowym terminie). Siew zbóż z reguły powinien odbywać się na głębokości od dwóch do 4 cm. Odległość pomiędzy rzędami powinna zaś mieć 8-15 cm.

Pszenica jest rośliną niezwykle wymagającą i pomimo to uprawa tego zboża nie wlicza się do najtrudniejszych, to w ostatnich latach ma na nią wpływ wiele czynników, a przede wszystkim: szybkie zmiany warunków atmosferycznych oraz olbrzymie wahania temperatur, których kiedyś nie zdołało się doświadczać w aż tak bardzo dużym stopniu

Więcej na: jak nawozić pszenżyto ozime

Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *